Instalacje


fotowoltaiczne

Transformacja energetyczna Świat, Europa i Polska

Kostaryka już w 2017 roku pobiła należący do niej samej rekord dla państw Ameryki Środkowej i udało jej się przez 300 dni korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (OZE). Nad problemem pochylają się naukowcy i międzynarodowe instytucje. Jedno jest pewne „zielona energia”to nie jest już wizja przyszłości, ale paląca potrzeba dzisiejszej rzeczywistości.

Świat i sukces OZE na rynkach wschodzących

I w krajach rozwijających się.Chiny i Indie wręcz prześcigają się między sobą w tym specyficznym wyścigu. Chińczycy jako pierwsi na świecie uruchomili największą pływającą elektrownie słoneczną o mocy 40 MW. Miało to miejsce 3 lata temu, a obecnie Państwo Środka chce czerpać energię ze słońca sprzętem umieszczonym w kosmosie. Indie, które są, a może raczej były uzależnione od węgla jak Polska przeprowadzają skuteczną energetyczną rewolucję. Indie mają udostępnić 175 gigawatów energii odnawialnej online do 2022 r. Na razie zainstalowano ponad 77 GW – dwukrotnie więcej niż cztery lata temu – i podpisano kolejne 60 GW na budowę. Jednocześnie produkcja energii elektrycznej z węgla w Indiach spadła z ok. 20 gigawatów dodatkowych mocy dodawanych każdego roku do mniej niż 10 gigawatów dodawanych w każdym z ostatnich trzech lat. Indyjczycy rozumieją, że OZE jest po prostu szybsze w instalacji, tańsze i czystsze. I w pewnej perspektywie czasowej będzie przynosić profity finansowe.

Europa i jej Zielony Ład

W ciągu ostatnich dni ten projekt bardzo przyśpieszył i zyskał miano absolutnie priorytetowego jako część reformy polityki klimatcznej Unii Europejskiej. Komisja Europejska chce zdobyć bilion euro na cele klimatyczne w ciągu dekady. W tym celu będzie próbować zmobilizować kapitał prywatny i angażować Europejski Bank Inwestycyjny. Tym samym spełnić najważniejsze założenie Zielonego Ładu jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Unijna Gospodarka ma być niskoemisyjna i emitować tylko tyle gazów cieplarnianch ile jest w stanie pochłonąć.

Polska transformacja energetyczna

Pozostaje z tyłu, złośliwi twierdzą, że jak zwykle, ale trzeba przyznać wykorzystuje obecność w europejskich strukturach i goni resztę świata. Odnawialne źródła energii miały w Polsce różną prasę. Sytuację diametralnie zmieniła fotowoltaika. Polacy pokochali przydomowe mikroinstalacje Na koniec ubiegłego roku działało już ich ponad 155 tys. Łączna ich moc wnosiła 1000,36 MW. Finansowanie z UE oraz programy rządowe mocno wsparły Polaków w ich dążeniu do niezależności energetycznej. Rośnie też zainteresowanie dużymi farmami fotowoltaicznymi tak wśród prywatnych jak i biznesowych czy instytucjonalnych inwestorów. Polska nadal też nie może podjąć ostatecznej decyzji, co zrobić z programem budowy elektrowni atomowej. Są głos mówiące, że całkowita rezgnacja z niego zaburzy proces transformacji energetycznej, ale coraz więcej środowisk optuje za tym ab porzucić atom i wszystkie siły i środki ulokować w OZE. Tym bardziej, że dokument „World Nuclear Industry Status Report”. wyraźnie potwierdza przewagę energii odnawialnej, nawet tylko pod względem kosztownym, nad atomem.

Kontakt
Skontaktuj się z nami
ul. Kwiatowa 18, 83-110 Tczew
+48 503 865 866
info@voltecenergy.pl
9:00 - 17:00

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki