Instalacje


fotowoltaiczne

Kolektory słoneczne

Naszą ofertę dedykujemy wszystkim osobom rozważającym zainstalowanie systemu, dzięki któremu zaoszczędzą na kosztach energii cieplnej. Kolektory słoneczne to instalacja, którą można zamontować na dachu, czy też na stelażu. System odbiera ciepło promieniowania słonecznego i następnie przekazuje je do czynnika przenoszącego, którym w przypadku naszych instalacji jest ciekły glikol lub woda. Kolektor słoneczny pozwoli nam na podgrzewanie wody użytkowej, która w naszym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i łazience. Instalacja składająca się z nich może być z powodzeniem stosowana przez cały rok, gdyż podgrzanie wody choćby o kilka stopni, zmniejszy ilość energii wykorzystaną przez nasz podstawowy system grzewczy. Ponadto, możemy je również wykorzystywać do wspomagania pracy systemu centralnego ogrzewania. Największą efektywność, sięgającą 80-90% panele osiągają w okresie pomiędzy marcem i październikiem. W najcieplejsze miesiące mogą nam zapewnić nawet 100% energii potrzebnej do ogrzania wody w domu.

 

Rodzaje kolektorów słonecznych

Na rynku, a także w ofercie firmy Wojtmar dostępne są dwa rodzaje paneli, które poza budową i sposobem działania różnią się również ceną. Wyróżniamy panele słoneczne płaskie oraz próżniowe rurowe.

1. Kolektory płaskie

Są rozwiązaniem tańszym, jednak mniej efektywnym od paneli próżniowych, gdyż szybciej tracą ciepło. Tym niemniej będą one doskonale wspomagać pracę naszych systemów grzewczych. W urządzeniu tego typu jest zainstalowany absorber promieniowania słonecznego, wykonany z aluminium lub miedzi, połączony z miedzianymi rurkami, w których płynie czynnik roboczy.

Od zewnątrz zamontowana jest szyba z teflonu, tworzywa sztucznego czy tez szkła hartowanego, która chroni kolektor przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki niej panel zatrzymuje większą ilość energii cieplnej. Dodatkowo, od spodu kolektory są zabezpieczone warstwą izolacji cieplnej.

2. Kolektory próżniowe rurowe

Dzięki unikalnej technologii wykonania te panele są w stanie ściągać również promieniowanie rozproszone. Oznacza to, iż będą przekazywać energię cieplną do naszego domu także w zimniejsze i bardziej pochmurne dni. W tego rodzaju kolektorze wbudowanych jest kilka szklanych rurek, w których panuje próżnia, co przekłada się na mniejsze straty ciepła.

W rurkach znajduje się absorber i druga rurka, w której podgrzewa się czynnik roboczy. Pod wpływem promieniowania słonecznego, paruje on i dostaje się do wymiennika, gdzie przekazuje ciepło do systemu. Następnie ulega skropleniu i powraca do rurki.

Poniżej mogą Państwo zapoznać się z naszym cennikiem.

Zalety instalacji solarnej:

Panele słoneczne podobnie jak pozostałe instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, niosą za sobą szereg korzyści, a inwestycja w nie zwraca się po kilku latach. Należy jednak pamiętać, iż nie mogą być one jedynym źródłem energii cieplnej przez cały rok, gdyż nasze uwarunkowania klimatyczne na to nie pozwalają. Tym niemniej inwestycja w system składający się z kolektorów ma szereg zalet:

  • Najniższy koszt wytworzenia ciepła – panele nie wymagają konserwacji czy obsługi, raz zainstalowane będą pobierać energię z promieniowania słonecznego w trybie automatycznym;
  • Ograniczenie pracy głównego źródła ciepła – co wiąże się z mniejszymi rachunkami i kosztami utrzymania domu. Kolektory są szczególnie efektywne w przypadku kiedy korzystają Państwa z elektrycznego systemu ogrzewania wody. Mogą zmniejszyć koszty jej podgrzania nawet 10-krotnie. Jeżeli korzystacie z kotła lub pieca, to nie musicie marnować czasu i surowca opałowego, woda podgrzewa się automatycznie;
  • Instalacja jest przyjazna dla środowiska naturalnego – dzięki niej pozyskujemy ciepło do naszego domu bez negatywnego oddziaływania na środowisko. Panele słoneczne nie degradują roślinności, nie emitują dwutlenku węgla. Korzystają z odnawialnych źródeł energii;
  • Prosty montaż i budowa – montaż instalacji jest szybki i bezkolizyjny, co jest efektem braku części ruchomych oraz prostej budowy kolektorów;
  • Duża żywotność instalacji – system jest wykonany z materiałów, przystosowanych do funkcjonowania na zewnątrz. Dzięki temu cechuje się doskonałą odpornością na czynniki atmosferyczne. Dobrze zainstalowane panele słoneczne mogą działać nawet do 25 lat;
  • Wygoda – panele dostarczają energii cieplnej potrzebnej do ogrzania wody nawet przez ¾ roku, dzięki czemu nie musimy pamiętać o ustawieniu termostatu na odpowiednim poziomie, czy też każdego dnia dorzucać surowiec opałowy do naszego kotła lub pieca.

Kontakt
Skontaktuj się z nami
ul. Kwiatowa 18, 83-110 Tczew
+48 503 865 866
info@voltecenergy.pl
9:00 - 17:00

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki