Naszą ofertę dedykujemy wszystkim osobom rozważającym zainstalowanie systemu, dzięki któremu zaoszczędzą na kosztach energii cieplnej. Kolektory słoneczne to instalacja, którą można zamontować na dachu, czy też na stelażu. System odbiera ciepło promieniowania słonecznego i następnie przekazuje je do czynnika przenoszącego, którym w przypadku naszych instalacji jest ciekły glikol lub woda. Kolektor słoneczny pozwoli nam na podgrzewanie wody użytkowej, która w naszym gospodarstwie domowym jest wykorzystywana zarówno w kuchni, jak i łazience. Instalacja składająca się z nich może być z powodzeniem stosowana przez cały rok, gdyż podgrzanie wody choćby o kilka stopni, zmniejszy ilość energii wykorzystaną przez nasz podstawowy system grzewczy. Ponadto, możemy je również wykorzystywać do wspomagania pracy systemu centralnego ogrzewania. Największą efektywność, sięgającą 80-90% panele osiągają w okresie pomiędzy marcem i październikiem. W najcieplejsze miesiące mogą nam zapewnić nawet 100% energii potrzebnej do ogrzania wody w domu.
Na rynku, a także w ofercie firmy Wojtmar dostępne są dwa rodzaje paneli, które poza budową i sposobem działania różnią się również ceną. Wyróżniamy panele słoneczne płaskie oraz próżniowe rurowe.
1. Kolektory płaskie
Są rozwiązaniem tańszym, jednak mniej efektywnym od paneli próżniowych, gdyż szybciej tracą ciepło. Tym niemniej będą one doskonale wspomagać pracę naszych systemów grzewczych. W urządzeniu tego typu jest zainstalowany absorber promieniowania słonecznego, wykonany z aluminium lub miedzi, połączony z miedzianymi rurkami, w których płynie czynnik roboczy.
Od zewnątrz zamontowana jest szyba z teflonu, tworzywa sztucznego czy tez szkła hartowanego, która chroni kolektor przed czynnikami atmosferycznymi. Dzięki niej panel zatrzymuje większą ilość energii cieplnej. Dodatkowo, od spodu kolektory są zabezpieczone warstwą izolacji cieplnej.
2. Kolektory próżniowe rurowe
Dzięki unikalnej technologii wykonania te panele są w stanie ściągać również promieniowanie rozproszone. Oznacza to, iż będą przekazywać energię cieplną do naszego domu także w zimniejsze i bardziej pochmurne dni. W tego rodzaju kolektorze wbudowanych jest kilka szklanych rurek, w których panuje próżnia, co przekłada się na mniejsze straty ciepła.
W rurkach znajduje się absorber i druga rurka, w której podgrzewa się czynnik roboczy. Pod wpływem promieniowania słonecznego, paruje on i dostaje się do wymiennika, gdzie przekazuje ciepło do systemu. Następnie ulega skropleniu i powraca do rurki.
Poniżej mogą Państwo zapoznać się z naszym cennikiem.
Panele słoneczne podobnie jak pozostałe instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii, niosą za sobą szereg korzyści, a inwestycja w nie zwraca się po kilku latach. Należy jednak pamiętać, iż nie mogą być one jedynym źródłem energii cieplnej przez cały rok, gdyż nasze uwarunkowania klimatyczne na to nie pozwalają. Tym niemniej inwestycja w system składający się z kolektorów ma szereg zalet: