Instalacje


fotowoltaiczne

Fotowoltaika na skalę przemysłową bardziej opłacalna

Branża Fotowoltaiczna w Polsce konsoliduje siły

Polskie firmy z branży fotowoltaicznej ML System, Bruk-bet Solar i Hanplast. podpisały wspólną deklarację o współpracy w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych „Przemysłowy Panel PV”. Konsorcjum to inicjatywa Instytutu Energii Odnawialnej. Ma ona na celu współpracę pomiędzy krajowymi firmami w celu mobilizacji i konsolidacji krajowego łańcucha dostaw dla fotowoltaiki. A w związku z wprowadzaniem Europejskiego Zielonego Ładu – stworzenie spójnej koncepcji polskiego wkładu w ten obszar polityki Unii Europejskiej.

Cel uniezależnienie Europy od chińskiej produkcji

W 2018 r. największy inwestor w energetyce, czyli Chiny, zainwestował w odnawialne źródła energii 91 mld USD, a w elektrownie jądrowe – 6,5 mld USD. Obecnie w Państwie Środka w trakcie budowy jest jeszcze kilka reaktorów, jednak od 2016 roku nie podjęto tam już żadnej decyzji inwestycyjnej w zakresie budowy kolejnych. Od drugiej połowy 2019 roku kiedy to Komisja Europejska zniosła ograniczenia importowe, Chińczycy nieustannie zwiększali eksport własnych paneli PV do Europy. Stary Kontynent stał się drugim co do wielkości rynkiem zbytu dla chińskiej fotowoltaiki. Ale to ma się zmienić.

Ponad 90 sygnatariuszy Deklaracji „Solar Europe Now” – firmy i instytucje badawcze „(…) wzywają instytucje europejskie do większego uznania strategicznej wartości fotowoltaiki w nadchodzących inicjatywach dotyczących klimatu, badań i innowacji oraz zrównoważonego finansowania. Rozwój potencjału energii słonecznej jest niezbędny do osiągnięcia unijnego celu w zakresie neutralności klimatycznej do 2050 r.”. Akcja związana z Solar Europe Now” ma uniezależnić Europę od Chin w zakresie strategicznych technologii i zagwarantować produkcję wszystkich komponentów fotowoltaicznych na jej terenie. Niektóre polskie firmy również przystąpiły do „Solar Europe Now”, a tworzenie polskiego konsorcjum ma stanowić nie tylko zabezpieczenie dla rodzimego rynku, ale instrument uczestnictwa w tej europejskiej inicjatywie. Warto, bo rynek przydomowych elektrowni słonecznych, ale i…

Popularność farm fotowoltaicznych rośnie

Ostatnie kilka lat przyniosło 5-krotny wzrost rynku energii słonecznej. Motorem napędowym są głównie malejące koszty, według ocen nawet o 88 proc., oraz wsparcie wielkich instytucji, a także banków i agend rządowych. Potężnym impulsem dla rozwoju tego sektora jest to, że bogate fundusze emerytalne i inni inwestorzy instytucjonalni skierowali swoje działania i zasoby właśnie na energię ze słońca. A to dlatego, że są to duże inwestycje o pewnej i dużej stopie zwrotu. A okres zwrotu może wynieść zaledwie 6-7 lat. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce

Największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce została umiejscowiona w gminie Czernikowo, na obszarze o powierzchni blisko 8 hektarów. Moc zainstalowana farmy wynosi 3,77 MW. Inwestorem jest Grupa Energa.

Natomiast PGE Polska Grupa Energetyczna kilka dni temu poinformowała, że będzie współpracować przy kolejnym projekcie fotowoltaicznym. Lokalizacja to tereny należące do Elektrowni Opole. Produkcja tej farmy słonecznej wystarczy na zaspokojenie potrzeb energetycznych blisko 900 gospodarstw domowych. Budowa instalacji PV o mocy do 125 MW planowana jest również na terenach Elektrowni Dolna Odra w województwie zachodniopomorskim– poinformowała Wioletta Czemiel –Grzybowska prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Inwestycja ta jest częścią szeroko zakrojonego programu tej grupy kapitałowej. Zakłada on, że do 2030 roku około 2,5 GW mocy pozyskiwanego przez PGE będzie pochodzić ze Słońca.

Kontakt
Skontaktuj się z nami
ul. Kwiatowa 18, 83-110 Tczew
+48 503 865 866
info@voltecenergy.pl
9:00 - 17:00

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki