Instalacje


fotowoltaiczne

Baza wiedzy

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne w domu pozyskują energię z promieniowania słonecznego, zamieniając ją w energię elektryczną. Wytworzony w krzemowych modułach (panelach) fotowoltaicznych prąd stały przepływa przez inwerter (falownik) DC/AC i zostaje przekształcony w prąd zmienny, czyli dokładnie taki jaki mamy w gniazdkach (230V). Oznacza to, że można go wykorzystać w posiadanych w domu urządzeniach.

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Oszczędność na rachunkach

W praktyce oznacza to, że jeżeli posiadasz dobrze dobraną instalację PV, która rocznie wyprodukuje ilość energii elektrycznej odpowiadającą twojemu rocznemu zużyciu rachunki za energię spadną prawie do zera a dokładnie do wysokości opłat stałych.

Niska awaryjność i bezobsługowość

Instalacje fotowoltaiczne nie posiadają ruchomych części z tego powodu są niezawodne co potwierdzają długie gwarancje udzielane przez producentów poszczególnych komponentów. Najdroższe w instalacji PV, moduły fotowoltaiczne posiadają 10 letnią gwarancję na wady ukryte oraz 25 letnią gwarancję na generowaną moc. Nie wymagają również obsługi oraz działań serwisowych, wymiany elementów co oznacza, że ich użytkowanie jest bardzo tanie.

Niezależność

Posiadamy swój prąd i nie musimy zwracać uwagi na rosnące koszty energii elektrycznej.

Ochrona środowiska

Pracująca instalacja fotowoltaiczna nie emituje żadnego hałasu, zanieczyszczeń stałych bądź gazowych, co więcej potrzeba zaledwie 2-3 lat pracy aby została wyprodukowana energia potrzeba do wyprodukowania modułów PV. Instalacje PV są także bardzo ekologiczne po zakończeniu ich pracy. Produkowane moduły fotowoltaiczne podlegają recyklingowi i nie zawierają komponentów szkodliwych dla środowiska.

Ustawa OZE fotowoltaika

W Polsce od 1 lipca 2016 roku funkcjonują nowe zasady produkcji energii elektrycznej przez osoby fizyczne, rolników, samorządy oraz związki wyznaniowe. System opisany w nowelizowanej ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE) opiera się o bilansowanie handlowe, a dokładnie o tzw. opusty.

Polegają one na bezgotówkowym rozliczeniu z zakładem energetycznym energii zużytej w budynku i wyprodukowanej z przydomowej mikro-elektrowni fotowoltaicznej. Po montażu instalacji fotowoltaicznej przez pierwszy rok produkuje ona energię elektryczną, która w części od 10-30% jest zużywana na bieżąco przez urządzenia w budynku. Pojawiające się nadwyżki są oddawane do sieci i zliczane przez licznik energii. Po roku właściciel nabywa prawo do odbioru 80% lub 70% wprowadzonej do sieci energii i nie musi kupić jej od zakładu energetycznego. Wielkość otrzymanego przez prosumenta opustu zależy od mocy instalacji. Dla 10 kW wynosi ona 1:0,8, a dla mikro-elektrowni osiągających moc do 40 kW jest to 1:0,7. Odbierając energię w kolejnym roku pracująca instalacja produkuje energię na rok kolejny. W ustawie zagwarantowano 15 lat funkcjonowania tego systemu rozliczenia, nie określono jednak jak należy traktować nadprodukcję energii po upływie tego okresu.

Kto pokrywa koszty przyłączenia?

Koszty przyłączenia oraz wymiany licznika pokrywa zakład energetyczny, który na danym terenie zajmuje się dystrybucją energii elektrycznej.

Czy zakład energetyczny może naliczać opłaty za odbiór energii w systemie opustów?

Zgodnie z zapisami ustawy o OZE zakład energetyczny nie może doliczać żadnych dodatkowych opłat za rozliczenie energii w systemie opustów. Nie może także naliczać dodatkowej opłaty za przesył energii wyprodukowanej przez przydomową mikroinstalację czy za odbiór energii w ramach opustu.

Proces inwestycyjny w mikroinstalację fotowoltaiczną

Konsultacje oraz audyt energetyczny

Nasz doradca pomoże dobrać odpowiednią dla Ciebie instalację fotowoltaiczną. W ramach konsultacji precyzyjnie zostanie dobrana moc oraz możliwości montażu instalacji.

Projekt

Do projektu instalacji PV zawsze podchodzimy indywidualnie. Nasz projektant w oparciu o przeprowadzony audyt i otrzymane dokumenty optymalizuje rozmieszczenie, system mocowań, przyłączenie oraz zabezpieczenia instalacji PV.

Montaż i uruchomienie instalacji

Fachowy montaż jest gwarancją długiej i niezawodnej pracy instalacji fotowoltaicznej. Duże doświadczenie naszych monterów jest gwarancją poprawności wykonanych prac. Po wykonanym montażu instalatorzy uruchomią instalację oraz dokonają analizy poprawnej pracy mikroelektrowni PV.

Zgłoszenie instalacji do Zakładu Energetycznego

Każdą instalację fotowoltaiczną przyłączoną do sieci energetycznej należy zgłosić do Zakładu Energetycznego. W ramach kompleksowej usługi niezbędne dokumenty są przez nas wypełniane oraz podpisywane przez uprawnionego mikroinstalatora OZE.

Jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej?

Biorąc pod uwagę typowy dom jednorodzinny, wstępny dobór można dokonać za pomocą prostych wskaźników opierając się na ilości zużytej energii lub wysokości rachunków.

Na każdą zużytą rocznie 1 kWh energii dobrać ok. 1,25 Wp mocy instalacji PV

Na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii dobrać ok. 1,25 kWp mocy instalacji PV

Na każdą wydaną 1 zł na miesięcznym rachunku dobrać 27,5 Wp mocy instalacji

Na każde wydane 100 zł na miesięcznym rachunku dobrać 2,75 kWp mocy instalacji

Montaż paneli fotowoltaicznych

Dla całej instalacji fotowoltaicznej w domu kluczowe jest odpowiednie nasłonecznienie, dlatego też najczęściej na montaż paneli wybiera się południową stronę dachu naszego domu. Ważne jest też, aby wszystkie ogniwa słoneczne zostały umieszczone pod odpowiednim kątem nachylenia, który w zależności od wielu czynników może wynieść od 30 do 60 stopni. Umożliwi to ogniwom krzemowym pozyskać wystarczającą ilość energii z promieniowania słonecznego, zamieniając ją na prąd stały, który inwerter przekształci na wykorzystywany prąd zmienny.

Zanim przystąpimy do montażu należy wykonać dokładną analizę zacienienia obszaru, na którym położony jest nasz dom. Dzięki temu zainstalują Państwo system w takim miejscu, który zmaksymalizuje jego działanie i umożliwi uzyskanie możliwie największego uzysku energetycznego. Specjaliści firmy Wojtmar posiadają odpowiednią wiedzę i kompetencje, potrzebne do przeprowadzenia tego rodzaju analizy.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby panele fotowoltaiczne były instalowane w innym miejscu, niż dach naszego domostwa, np. na budynkach gospodarczych, na ogrodzeniu, czy też na ziemi przy wykorzystaniu specjalnych wysięgników. Warto jednak pamiętać o tym, aby były wystawione na południową stronę, a także w miarę możliwości znajdowały się na podwyższeniu 1,5 – 2 metrów.

Co wpływa na wydajność instalacji fotowoltaicznej?

Najlepiej, aby moduły były zorientowane na południe, jeśli jednak to nie jest możliwe należy kierować ją jak najbliżej kierunku południowego.

Produkcja energii jest największa, gdy słońce pada na ogniwa pod kątem prostym, natomiast ich optymalny kąt nachylenia to około 30-40°.

W miarę możliwości należy unikać cieni, które mogą padać na baterię paneli fotowoltaicznych- niewykluczone jest, że dojdzie przez to do zmniejszenia wytwarzanej energii elektrycznej. Można ograniczyć negatywne skutki zacienienia stosując diody bocznikujące, które umożliwiają przepływ prądu z obejściem zacienionego ogniwa.

Należy zatrudnić firmę, która zaprojektuje i wykona instalacje z dbałością o każdy detal!

Jaka powierzchnia dachu jest potrzebna do zamontowania paneli fotowoltaicznych?

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 kWp wymaga 7-8m2 dachu skośnego, natomiast dla powierzchni płaskich nawet 2,5-3 razy większą.

Dlaczego warto zainwestować w kolektory słoneczne?

  • Najniższy koszt wytworzenia ciepła
  • Zmniejszenie potrzeb cieplnych budynku i ograniczenie pracy głównego źródła ciepła
  • Najwyższy efekt ekologiczny
  • Zapewniają 75% potrzeb na ciepłą wodę użytkową
  • Łatwa i bezkolizyjna instalacja
  • Wygoda – ciepła woda przez ¾ roku

Jaką trwałość mają kolektory słoneczne?

W pełni sprawne są przez około 20 lat.

Czym kierować się przy wyborze kolektorów słonecznych?

Należy odpowiednio do ilości mieszkańców oraz zużycia ciepłej wody użytkowej dobrać ilość kolektorów słonecznych i pojemność zbiornika C.W.U.

Proces inwestycyjny w instalację solarną

Konsultacje oraz audyt energetyczny

Nasz doradca pomoże dobrać odpowiednią dla Ciebie instalację solarną. W ramach konsultacji precyzyjnie zostanie dobrana wielkość instalacji oraz miejsce montażu.

Projekt

Do projektu instalacji kolektorów słonecznych zawsze podchodzimy indywidualnie.

Montaż i uruchomienie instalacji

Fachowy montaż jest gwarancją długiej i niezawodnej pracy instalacji solarnej. Duże doświadczenie naszych monterów jest gwarancją poprawności wykonanych prac.

Czym kierować się przy doborze odpowiedniej mocy pompy ciapła?

Musimy oszacować jakie jest zapotrzebowanie na ciepło budynku. W tej sytuacji niezbędne będzie poznanie powierzchni użytkowej, technologii wykonania, typu systemu grzewczego, ilości stałych mieszkańców oraz czy stosowane są dodatkowe funkcje, np. chłodzenie pomieszczeń.

Czy pompy ciepła sprawdzają się w polskich warunkach klimatycznych?

Jak najbardziej! Pompy ciepła bardzo często są instalowane w podobnych warunkach klimatycznych.

Kontakt
Skontaktuj się z nami
ul. Kwiatowa 18, 83-110 Tczew
+48 503 865 866
info@voltecenergy.pl
9:00 - 17:00

Projekt i wykonanie

Projektowanie grafiki